Ugryzienie pluskwy

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwa najczęściej gryzie w rzędzie, zostawia od 1 do 4 ugryzień obok siebie. Ugryzienie pluskwy jest bardzo swędzące i pozostaje na ciele nawet do kilku dni. Nie każda osoba ma reakcję na ugryzienie, oznacza to, ze pluskwa może gryźć nie zostawiając śladu.ugyzienie pluskwyjpg

Ugryzienie pluskwy

ma różny kształt, może być większe lub mniejsze w zależności od człowieka i jego reakcji.

Pluskwa 

najczęśćiej gryzie w nocy, zdarza się, że po kilku dniach nieobecności może zaatakować w środku dnia krótko po powrocie do domu.

Domowe sposoby zwalczania pluskiew.

Wiele lat temu, nasze babcie stosowały wrzątek. Nie było tak dostępnych środków jak dzisiaj, więc trzeba było sobie jakoś radzić. Metoda ta polegała na zalewaniu łóżek gorącą wodą i gotowaniu poszewek oraz prześcieradeł.

Pluskwa ginie w wysokiej temperaturze.


Środki chemiczne przeciwko pluskwom, mogą nie działać, ponieważ owady te, uodparniają sie na niektóre substancje. Na wysoką temperaturę ciężko jest wykazać odporność, szczególnie, że parownica generuje temp. około 130 stopni, wrzątek ma 100 stopni a pluskwa ginie juz powyżej 45. W warunkach domowych, używając parownicy, powinno się wygrzewać- bardzo dokładnie i powoli- wszystkie szczeliny, łączenia materiału z elementami drewnianymi, zakamarki, szwy, zagięcia, listwy przypodłogowe, kontakty. Należy również, wyprać firanki, zasłonki, poszewki, prześcieradła, piżamy, pokrowce w temperaturze powyzej 60 stopni przez około godzinę.

Gorąca para zabija jaja pluskiew, środki chemiczne na pluskwy nie.


Aby zabieg był skuteczny, należy zabezpieczyć mieszkanie specjalistycznym środkiem chemicznym przeznaczonym do zwalczania pluskiew

Dezynsekcję pluskiew należy powtarzać.

Dezynsekcja pluskwy

, powinna zostać powtórzona po minimum 14 dniach, używając środków z inną substancją czynną niż za pierwszym razem.

Skuteczna likwidacja pluskwy.

Aby zabieg zwalczania pluskwy był skuteczny, należy być dokładnym, cierpliwym oraz poświęcić na to trochę czasu. Po zabiegu nie wolno zmywac podłogi oraz innych powierzchni pryskanych. Najlepszym sposobem jest wezwanie specjalistycznej firmy do likwidacji problemu.
Jak wygląda pluskwa, jak ją zwalczać i gdzie szukać.

Jak wygląda i czym jest pluskwa?

Pluskwa domowa

 (Cimex lectularius) – gatunek owada należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, głównie człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach. Historia pluskwy domowej sięga czasów sprzed n.e., kiedy to pluskwy domowe żywiły się krwią nietoperzy do czasu, kiedy jaskinie stały się schronieniem dla ludzi – wtedy zmieniły swoje upodobania krwi.

Budowa pluskwyJest niewielki, około 4-6 mm długości, i około 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne, silnie spłaszczone, owalne ciało zwężające się ku przodowi. Gnieździ się w pomieszczeniach, najczęściej w meblach tapicerowanych, pod boazerią lub tapetami. Jest pasożytem, posiada narządy gębowe typu kłująco-ssącego, żywi się krwią ssaków (w tym człowieka).

Zachowanie pluskwySamica pluskwy domowej

składa około 250-500 jaj. Okres rozwoju od jaja do dojrzałej pluskwy w temperaturze pokojowej trwa około 1-2 miesiące. Pluskwy pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Pluskwy potrafią także poddać się hibernacji, gdy przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie mogą znaleźć żywiciela.

Środowisko pluskwyOwady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.

Wykrywanie i zwalczanie pluskwy

 Pluskwa

 w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy. Profilaktycznie należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca. Dodatkowo dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Zwalczanie pluskiew następuje poprzez wymrażanie ich suchym lodem o temperaturze -78 stopni Celsjusza, lub za pomocą "gotowania" owadów gorącym powietrzem o temperaturze powyżej 65 stopni Celsjusza. Innym sposobem jest użycie zamgławiacza ULV. Jest to generator zimnej mgły, który wytwarza mikroskopijne krople (ok. 20 mikronów). Dzięki temu preparat biobójczy(rozcieńczony z wodą) może wniknąć w najmniejsze szczeliny, w których kryją się pluskwy.